Etkinlikler

Avrupalı İş Dünyası Temsilcileri ve Markalarla Buluşma Toplantısı

Londra, İngiltere, 05 Mayıs 2018

Türk Eximbank Alıcı Finansmanı ve Marka Desteğini Artırıyor

Türk Eximbank, bir taraftan “Yurt İçi Kredi Programları” ile ihracatçı firmalarımıza finansman sağlarken; diğer taraftan, alıcı kredisi niteliğindeki “Uluslararası Krediler Programları” ile firmalarımızın yabancı alıcılarını ve (yurt dışı taahhüt projelerinde) işverenlerini finanse etmektedir.

Bu kapsamda, Ülkemizden alım yapmayı planlayan Avrupalı firmaların finansmanına yönelik olarak; Türk Eximbank ve Avrupalı Türk Markalar Birliği’nin (ATMB) ortak girişimi ve Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda 04.05.2018 tarihinde Londra’da “Avrupalı İş Dünyası Temsilcileri ve Markalarla Buluşma Toplantısı” düzenlenmiştir.

“Türkiye’den Avrupa’ya Ticaretin Finansmanı” konulu toplantıda, yurt dışındaki alıcılara, Türkiye’den gerçekleştirecekleri mal ve hizmet ithalatı karşılığında, rekabetçi oranlarda kısa, orta ve uzun vadeli finansman olanakları tanıtılmıştır. Toplantıda ayrıca, Türk firmalarının markalaşma sürecine katkı sağlamak için sunulan desteklere değinilmiştir.

Genel Müdür Sn. Adnan Yıldırım yaptığı açıklamada;

“Türk Eximbank olarak, ihracatçı firmalarımıza sağladığımız finansmanın yanı sıra; ihracatçılarımızın yabancı alıcılarını da Türkiye’den mal ve hizmet almaları karşılığında oldukça uygun koşullarda finanse ediyoruz. Bu kapsamda, doğrudan alıcı kredileri imkanlarımızı tanıtmak için ilk toplantımızı Londra’da ATMB işbirliğiyle gerçekleştirdik. Bundan sonraki toplantıyı Almanya'da, sonrasında ise Avrupa'nın diğer ülkeleri ve önemli ihracat pazarımız olan ülkelerde yapacağız. İhracatımızın gelişmesi ve çeşitlenmesi için Bankamızın yabancı alıcılara sunduğu bu finansman ürünlerinin tanıtımına ve ihracatçılarımızın yanı sıra yabancı alıcılarının da finansmanına var gücümüzle devam edeceğiz.”

ifadelerine yer vermiştir.