Etkinlikler

Senegal Cumhurbaşkanı Sn. Macky Sall Tarafından Genel Müdürümüz Sn. Adnan Yıldırım’a Devlet Nişanı Verildi

Senegal, 27 Kasım 2018

Genel Müdür Sn. Adnan Yıldırım Devlet Nişanına Layık Görüldü

Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM, Ekonomi Bakan Yardımcılığı görevinde bulunduğu 2014 yılından itibaren Senegal ile ilişkilerin geliştirilmesine katkıları ve Türk Eximbank kredileriyle başarılı bir şekilde tamamlanan projelere desteği dolayısıyla Senegal Devlet Başkanı Sayın Macky SALL tarafından Devlet Nişanı’na layık görüldü.

Türk Exımbank Finansmanı İle Summa Turizm Yatırımcılığı Tarafından Tamamlanan Sergi Sarayı Açıldı

Senegal’in başkenti Dakar’da Türk Eximbank’ın finansmanı ile tamamlanan Cicad İş Oteli, Sergi Sarayı ve Diamniadio Spor Salonu Kompleksi’nin son kısmı olan “Cicad Sergi Sarayı” 25 Kasım’da açıldı.

Senegal’de kısa sürede başarıyla tamamlanan ve Türk Müteahhitlerin Afrika’da yaptıkları işlerin en güzel örnekleri arasında yer alan projeye, Türk Eximbank 134 milyon Avro tutarında finansman sağladı. 14.000 kişi kapasiteli ve 6 salondan oluşan Sergi Sarayı, Yükselen Senegal Planı kapsamında yer almakta olup güçlü ve Senegal’de sürdürülebilir büyümeyi yakalamak için ekonomik yapının dönüşümünü teşvik etmeyi amaçlıyor. Proje, kapsamı itibariyle, bu yapısal dönüşüme nitelikli iş imkanı ve gelir yaratarak katkı sağlayacak. Ayrıca, Cicad Sergi Sarayı ve İş Oteli ile birlikte, Dakar’ın Batı Afrika bölgesinde ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yaparak yabancı sermayeyi çekecek güçlü bir merkez haline getirilmesine yardımcı olacak.

Cicad Sergi Sarayı’nın açılış töreni, Senegal Devlet Başkanı Macky SALL, Başbakan Muhammed Bun Abdullah DİONE, Ticaret Bakanı Alioune SARR, Türkiye’nin Dakar Büyükelçisi Nihat CİVANER, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan YILDIRIM ve projenin yüklenicisi SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş. yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Törende; Türkiye’ye bu gururu yaşatan ve dünyanın her yerinde takdir gören projeleri yapan Türk müteahhitlik şirketlerine; Senegal ve Afrika özelinde ise SUMMA Turizm Yatırımcılığı A.Ş. şirketine ve çalışanlarına teşekkür eden Genel Müdürümüz Sayın Adnan YILDIRIM’a projenin Senegal’in sosyal ve ekonomik kalkınmasına yapacağı katkının önemine binaen Senegal Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Macky SALL tarafından devlet nişanı verildi.