Etkinlikler

Türk Eximbank Kadın Girişimci İhracatçılarımıza Yönelik Desteğin Kapsamını Genişletti

İstanbul, 03 Mayıs 2019

Türk Eximbank’ın kadın girişimcilere özel olarak sunduğu ve QNB Finansbank’a kaynak sağlanması ile hayata geçen kredi programı T. İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve T. Garanti Bankası arasında imzalanan “Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi” protokolü ile genişletildi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY himayelerinde, Türk Eximbank Genel Müdürü Sayın Adnan YILDIRIM, T.İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şahismail ŞİMŞEK, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gökhan MENDİ ve T. Garanti Bankası Genel Müdürü Sayın Ali Fuat ERBİL’in katılımlarıyla 03 Mayıs 2019 tarihinde Türk Eximbank Genel Müdürlüğü’nde protokol imza töreni gerçekleşti.

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan YILDIRIM, 08 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle QNB Finansbank aracılığı ile sunulmaya başlanan “Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi” ile bugüne kadar 18 kadın girişimciye 1 milyon ABD dolarının üzerinde destek sağlanmış olduğunu belirterek, bu desteğin erişilebilirliğinin genişletilerek bugünden itibaren T. İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve T. Garanti Bankası aracılığı ile de kullandırılacağını duyurdu. İmzalanan protokol ile her bir bankaya 100 milyon TL ve 200 milyon ABD Doları olmak üzere toplam 400 milyon TL ve 800 milyon ABD Doları tutarında bir kredi limiti açılmış olduğunu ve söz konusu limit kapsamında %50’den fazla ortaklık payı kadın girişimcilere ait olan ihracatçı firmaların Banka’nın SÖİK programı dahilinde TL kredilerde azami 100.000 TL’ye kadar, yabancı para cinsinden olan kredilerde ise 500.000 EUR/ABD Doları’na kadar 1 yıl vadeli kredi kullanabileceklerini belirtti. Genel Müdür Adnan YILDIRIM, ayrıca yabancı para bazındaki krediler için faiz oranının Türk Eximbank’ın kısa vadeli yabancı para kredileri için uygulanmakta olan faiz oranının 25 baz puan altında belirlendiğini de sözlerine ekledi.

Genel Müdür YILDIRIM, Türk Eximbank’ın ihracatçı kadın girişimcilerimize, tüm kredi programlarında da öncelik sağlayacağını ve böylelikle daha fazla ihracatçı kadın girişimcimize finansman desteği sunmayı hedeflediklerini açıkladı.