Etkinlikler

Türk Eximbank Kahramanmaraş İrtibat Bürosu Hizmete Girdi

Kahramanmaraş, 27 Aralık 2017

Türk Eximbank Kahramanmaraş İrtibat Bürosu, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen açılış töreniyle hizmete girdi. İhracatçılarımıza ve Kahramanmaraş’a hayırlı olsun.

Açılış töreninde konuşan Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, Türk Eximbank olarak Türkiye'deki 52 banka arasında kredi büyüklüğünde 9. büyük, aktif büyüklükte ise 10. büyük banka olduklarını söyledi. Türkiye'deki ihracat kredilerinin yüzde 46'sını Eximbank'ın verdiğine dikkat çeken Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, "2017'de coğrafyamızdaki ve ülkemizdeki hadiselere rağmen 2016 yılındaki 33 milyar dolarlık işlem hacmimiz, bu sene sonu için hedeflediğimiz 40 milyar dolara yaklaşacak." dedi. Sayın Adnan Yıldırım, bugün itibarıyla 38 milyar doların üzerinde olduklarını, 2017'de Türkiye ekonomisi yaklaşık yüzde 6,5 Türkiye ihracatı yüzde 11 büyürken, Türk Eximbank'ın da dolar bazında 2017 desteğini yüzde 16-17 bandında artırarak 40 milyar dolara yaklaştığını belirtti.“Türkiye'nin ihracatına 2016 sonu itibarıyla yüzde 23 destek verdik. Türkiye'nin ihracatının yüzde 23'ünü finanse ediyorduk. Şimdi Türkiye ihracatının yüzde 25’ini destekler hale geldik ve önümüzdeki yıl itibarıyla kendimize 46 milyar dolarlık ve ihracatın yüzde 27’sine destek olacak bir hedef koyduk. İnşallah o hedefi de hep beraber yakalayacağız. Bütün bunları yaparken biz üç boyutta çalışıyoruz. Biz 2017 yılında Türk Eximbank’ı tamamen dönüştürdük. Daha önce sadece bankalardan teminat mektubu getirilerek çalışan bir Eximbank artık ihracatçılarımızla doğrudan çalışabilir bir banka haline gelmiştir. 7 aydır bu şekilde çalışan bir bankayız." dedi.

15 milyar dolarlık sigorta işlem hacmine ulaştık

Genel Müdürümüz Sayın Adnan Yıldırım, 2018'de İstanbul hariç ihracatta önde gelen ilk 20 ilde irtibat ofisleri kurulumunu tamamlayacaklarını söyledi. İslam alemindeki Exim kuruluşlarının genel sekreterliğini 2017'den itibaren sürdürdüklerini, bunun da ticaretin daha fazla artmasına vesile olacağını belirten Sayın Adnan Yıldırım, Uzak Doğu ülkeleri Eximleriyle de yakın ilişki kurduklarını kaydetti. Sigortacılıkta ihracatçılarımızın hem uluslararası hem de yurt içi sigortasında Türkiye'nin en büyük sigorta şirketi konumunda olan Eximbank’ın bu sene bu alanda yüzde 34'lük reel büyüme sağladığını bildirdi.