Etkinlikler

Türk Eximbank'tan Kadın Girişimcilere Özel İhracat Kredisi İmza Töreni

İstanbul, 08 Mart 2019

Bankamız, ihracat sektöründe rollerinin artması için ihracatçı kadın girişimcilerimize özel bir finansman imkanı geliştirmiştir. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde takdim edilen bu yeni kredi desteği ile Banka, desteklediği ihracatçılar arasında kadın girişimcilerin yüzdesini artırmayı hedeflemektedir. Bankamız tarafından QNB Finansbank’a sağlanacak kaynak kapsamında kullandırılacak bu krediye ilişkin imza töreninde Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN Türkiye’de
ihracatın artmasının temel yolunun ihraç ürünlerinin çeşitliliğinin, katma değerinin ve ortayüksek teknolojili ürün ihracının artırılmasından geçtiğini belirtirken sözlerini “Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürürken inovasyondan girişimciliğe, pazarlamadan finansmana kadın bakış açısının eksik olduğunu gördük. Bu sebeple Bakanlığımız bünyesinde Kadın Girişimcilik Daire Başkanlığını kurduk. Amacımız kadın girişimcilere ihracat desteklerimizi daha iyi anlatabilmek ve daha fazla yararlanmalarını sağlamak. Bugün Türk Eximbank ile QNB Finansbank arasında imzalanan protokol de bu amaca ulaşmamız açısından önem taşıyor.” şeklinde sürdürdü.

Bakan Pekcan, Türk Eximbank tarafından QNB Finansbank’a sadece kadın girişimcilerimize kullandırılmak üzere 100 milyon TL ve 200 milyon ABD dolarından oluşan bir kredi limiti açıldığını belirtti. Söz konusu limit kapsamında %50’den fazla ortaklık payı kadın girişimcilere ait olan ihracatçı firmalarımız, Banka’nın “Sevk Öncesi İhracat Kredisi” Programı dahilinde 1 yıl vadeli kredi kullanabileceklerdir. Kredi TL bazında KOBİ niteliğinde olan ihracatçı kadın girişimcilerimize, yabancı para bazında ise hem KOBİ hem de KOBİ dışı ihracatçı kadın girişimcilerimize kullandırılacaktır. Yabancı para bazındaki krediler için faiz oranı Türk Eximbank’ın kısa vadeli yabancı para kredilerinin faiz oranının 25 baz puan altında belirlenmiştir. Ticaret Bakanı Pekcan 2019 yılında Türk Eximbank’ın ihracatçı kadın girişimcilerimize, KOBİ’lere yaptığı gibi tüm kredi programlarında öncelik vereceğini böylece daha fazla ihracatçı kadın girişimcimize finansman desteği sağlanacağını açıkladı.