Kurumsal Profil

Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş. (Türk EXIMBANK), Türkiye’nin Tek Resmi İhracat Destek Kuruluşudur.

Türk Eximbank Türkiye’nin resmi ihracat destek kuruluşu olarak 1987’den bu yana mal ve hizmet ihracatı yapan, yurtdışında projeler üstlenen ve yatırım malı üretip satan firmalarımıza kredi ve alacak sigortası desteği vererek onların uluslararası ticaretten aldıkları payların artmasını sağlamaktadır. Eximbank bir yandan ihracatçıların işletme ve yatırım finansmanı ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan alacak sigortası ve türev ürünler ile ihracatçılarımızı tahsilat ve piyasa riskinden koruyarak faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamaktadır.

kredi ve alacak sigortası desteği

Türk EXIMBANK mal ve hizmet ihracatı yapan, yurtdışında projeler üstlenen ve yatırım malı üretip satan firmalarımıza kredi ve alacak sigortası desteği vererek onların uluslararası ticaretten aldıkları payların artmasını sağlamaktadır.

Yurt içi krediler mal ve hizmet ihracatına yönelik olarak sevk öncesi veya sevk sonrası ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla kısa, orta veya uzun vade seçenekleri ile ihracatçıların kullanımına sunulmaktadır. Doğrudan Banka tarafından kullandırılan kredi programlarının yanı sıra ticari bankalar ve diğer finans şirketleri aracılığıyla da kredi kullandırım imkânı bulunmaktadır. Sevk öncesi kredilerin program koşulları kapsamında ihracat taahhüt yükümlülüğü bulunmaktadır. Sevk sonrası krediler kapsamında ise ihracatçılar vadeli satışlarını iskonto ettirmek suretiyle Bankanın finansman olanaklarından yararlanabilmektedirler. Yurt Dışı Alacak Sigortası ile mal ve hizmet ihracatından doğan kısa, orta ve uzun vadeli alacaklar ticari ve/veya politik risklere karşı sigortalanabilmektedir. Banka ayrıca Yurt İçi Alacak Sigortası ile ihracatçıların ve grup şirketlerinin yurt içi faaliyetlerinden doğan kısa vadeli alacaklarını ticari risklere karşı sigorta kapsamına almaktadır. Banka sigorta programları ile bugün 238 ülkeye yapılan ihracatı sigorta teminatı altına almaktadır.

Türk Eximbank 23 şube ve 11 irtibat ofisi ile hizmet vermektedir. Genel Müdürlüğü İstanbul’da (Anadolu Yakası) bulunan Banka’nın, İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölge Müdürlükleri ile Ankara, Gaziantep, İzmir, Bursa, Denizli, Adana, Konya, Kayseri, Antalya, İstanbul Avrupa Yakası, Gebze, Merkez, İstanbul Odakule, Çorlu, Manisa, Maltepe, Mersin, Eskişehir, İskenderun, Trabzon, İstanbul İkitelli OSB, Kahramanmaraş ve Diyarbakır şubeleri olmak üzere 23 şubesi, Samsun, Ege Bölge Sanayi Odası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, Aydın, Erzurum, Hatay, Sakarya, İstanbul Anadolu Yakası Organize Sanayi Bölgesi, İnegöl ve Isparta olmak üzere 11 adet irtibat noktası bulunmaktadır.

Türk Eximbank’ın toplam 748 çalışanının 7’si doktora, 386’sı lisansüstü, 270’i lisans, 27’si ön lisans eğitimi almıştır.